Ћоровићеви сусрети 2015.
У Гацку је од 17. септембра (четвртак) до 20. септембра (недјеља) одржан XVII Међународни скуп историчара у оквиру Ћоровићевих сусрета у Гацку и Билећи. Тема Научног скупа била је ХЕРЦЕГОВАЧКИ УСТАНАК И ВЕЛИКА ИСТОЧНА КРИЗА, посвећена 140. годишњици подизања устанка у Невесињу.
Научни скуп је почео свечаном Академијом на којој је додијељена награда за најбоље историографско дјело написано на српским просторима измењу прошлог и овог Научног скупа. Према одлуци жирија, награду је добио проф. др Радивој Радић са Филозофског факултета Универзитета у Београду, за књигу ДРУГО ЛИЦЕ ВИЗАНТИЈЕ.
На приједлог СПКД „Просвјета“ Гацко и Општине Гацко, академику проф. др Милораду Екмечићу, постхумно је додијељена Повеља за животно дјело.
Свечаној Академији предходила је изложба слика на камену, ауторке Биљане Ристић, ХЕРЦЕГОВАЧКИ УСТАНИЦИ. О изложби је говорила ауторка и Милан Савић, проф. историје, а изложбу је отвореном прогласио проф. др Стеван Трбојевић, проректор за науку, истраживање и развој Универзитета у Источном Сарајеву.
Другог дана, 18. септембра, послије посјете Спомен соби бораца Отаџбинског рата, почео је Научни скуп излагањем реферата. Излагања су трајала до 18:00 часова са честим дискусијама учесника.
Одржан је и историјски час са ученицима СШЦ „Перо Слијепчевић“ у Гацку.
Рад скупа је настављен и у суботу, 19. септембра, а затим смо посјетили манастир посвећен Св. Петру Зимоњићу у Данићима, гдје смо послије разгледања етно собе имали престављања просвјетиних издања: збирке пјесама Бојана Максимовића и Соколских пјесама проф. др Петра Павловића. У даљем раду, посјетили смо Крекове код Невесиња, односно споменик – мјесто гдје је пукла прва устаничка пушка, као и највећу некрополу стећака (мраморова) у Босни и Херцеговини. У дому културе у Крековима представили смо и Зборник радова са прошлогодишњег Научног скупа историчара који је имао тему Босна и Херцеговина у Првом свјетском рату. О Зборнику је говорио др Милан Мицић, а уводну ријеч на овој малој академији је дао др Љубо Грковић, један од потомака херцеговачких устаника.
У недјељу, 20. септембра, Научни скуп смо привели крају историјским часом на Богословском факултету у Фочи.
Галерију фотографија са XVII Ћоровићевих сусрета можете погледати овдје.