Ћоровићеви сусрети 2017.
У периоду од 21 – 24. 09. у организацији СПКД „Просвјета“ Гацко, у оквиру Ћоровићевих сусрета одржан је 19. Научни скуп историчара.
У четвртак, 21. 09. свечаност је почела отварањем 10. ликовне колоније КСЦ у холу дома културе. Колонију је отворио Начелник општине Гацко Милан Радмиловић, а затим је услиједила Свечана Академија која је била посвећена овогодишњем добитнику награде академику проф. др Зорану Лакићу, члану ЦАНУ из Подгорице. Академик Лакић је добитник награде „Владимир Ћоровић“, а награду је добио за животно дјело. Одлуку о добитнику донио је трочлани жири у саставу проф. др Милош Ковић, проф. др Радмило Пекић и доц. др Драга Мастиловић. Представник жирија доц. др Драга Мастиловић прочитао је саопштење и образложење жирија. Општинску награду уручио је начелник Милан Радмиловић, а поклон (кандило) СПКД „Просвјете“ ОО Гацко предсједник Радомир Вучковић. Славодобитник, Академик Лакић, присутнима се обратио пригодном бесједом.
Претходно је Радомир Вучковић поздравио све присутне, а начелник Милан Радмиловић је отворио Академију и Научни скуп историчара.
Свечану Академију је уљепшао хор „Св. Новомученик Станко Острошки“ из Никшића под диригентском палицом Ленке Дурутовић, а наступиле су и сестре Бабић Соња и Свјетлана, као и народни гуслар Момир Моша Авдаловић.
Поред многобројних гостију, скупу је присуствовао и Генерални конзул Републике Србије у БиХ Вукајловић Јелена, а путем писма скуп су поздравили и академик проф. др Рајко Кузмановић и Амбасадор Руске федерације у БиХ његова екселенција г. Петр Иванцов.
Програм је водила новинарка радио Гацка Јелена Аџић.
У петак, 22. 09. рад скупа је настављен посјетом Спомен соби бораца Отаџбинског рата и радом скупа у сесијама у сали Парохијског дома. Заједно са историчарима, посјети Спомен собе и почетку рада научног скупа присиствовао је и генерални директор РиТЕ Гацко г. Бошко Козомара са сарадницима.
На скупу, своје радове по теми ИСТОРИЈА СРПСКЕ ДРЖАВНОСТИ излагали су историчари из земље и региона. Посјећен је и СШС „Перо Слијепчевић“ Гацко, као и РиТЕ Гацко. У вечерњим сатима историчари су присуствовали отварању изложбе и свечаној Академији додјеле награде „Светозар Ћоровић“ у Билећи добитнику Лабуду Драгићу.
У суботу, 23. 09. скуп је наставио рад излагањима реферата, а у поподневним часовима посјетили смо Манастир Св. Петра Зимоњића у Данићима, разгледали етно собу и направили неколико промоција у парохијском дому у Данићима. Представљене су следеће књиге:
- Зборник радова са прошлогодишњег скупа о коме су говорили академик проф. др Војислав Максимовић, проф. др Радивој Радић и др Неђељко Радисављевић.
- Нова Зора, часопис о чему је уводну ријеч дао Радомир Вучковић, а затим су детаљније говорили проф. др Михајло Шћепановић и Зоран Радисављевић новинар Политике.
- Канонизација Алојзија Степинца – зборник радова, говорио је Ранко Гојковић новинар Фонда стратешке културе у Београду.
- Соколски покрет у Америци, говорио је проф. др Петар Павловић и Ратко Марковић Риђанин.
- Стазе и кругови, осим аутора Академика Војислава Максимовића о књизи су говорили Јован Л. Делић и Божо Тепавчевић.
- Сабрани радови Тома Братића, говорио је Радомир Вучковић.
- Зборник Српска проза данас (о Р. Братићу), говорио је Михајло Шћепановић.
Поклонили смо десетак књига манастирској библиотеци.
На великом гостопримству морамо се захвалити мјештанима села Данићи на челу са г. Жарком Бољановићем.
Код цркве у селу Дражљево одржан је историјски час о страдању недужног српског становништва. Историчарима су се обраћали мјештани, а посебно запажен говор о овом догаћају у току другог свјетског рата одржао је проф. историје Милан Никчевић.
У недјељу, 24. 09. на Богословском факултету у Фочи одржан је историјски час и тиме су завршени овогодишњи Сусрети историчара.
Према казивању учесника, све је било у најбољем реду, мада морамо примијетити да ево већ четири године имамо проблема са смјештајем, те смо учеснике и ове године смјестили у приватни смјештај.
Галерију фотографија са 19. Ћоровићевих сусрета можете погледати овдје.