Ћоровићеви сусрети 2016.
У организацији СПКД „Просвјета“ Гацко, у периоду од 22 – 25. септембра 2016. године, у оквиру Ћоровићевих сусрета, у Гацку је одржан 18. међународни научни скуп историчара. Тема научног скупа била је ПИСЦИ СРПСКЕ ИСТОРИЈЕ.
За скуп је било пријављено 54 историчара са свих српских и православних простора. На скуп је стигло 48 историчара, а међу њима су били историчари: Атанасиос Лупас из Грчке, академик проф. др Јелена Гускова из Русије и академик проф. др Иван Чарота из Бјелорусије. Присутни су били историчари из Београда, Новог сада, Никшића, Цетиња, Подгорице, Источног Сарајева и Бања Луке.
Прво вече, 22. септембра, на Свечаној академији додијељена је награда „Владимир Ћоровић“ за животно дјело академику проф. др Василију Крестићу. Одлуку о награди донио је жири у саставу:
- проф. др Љубодраг Димић, дописни члан АНРС, професор Филозофског факултета у Београду,
- проф. др Радмило Пекић са Филозофског факултета у Косовској Митровици и
- доц. др Драга Мастиловић, декан Филозофског факултета у Источном Сарајеву.
Одлуку и образложење жирија прочитао је доц. др Драга Мастиловић, а награђени академик Василије Крестић, из здравствених разлога, није могао да дође, те је награда уручена предсједнику Завичајног удружења Гачана у Београду, господину Светозару Црногорцу, а Удружење ће Награду предати на некој од пригодних свечаности на Коларцу у вријеме Београдског сајма књига.
Општинску награду и Повељу Општине и „Просвјете“ у Гацку уручио је предсједник СО Гацко господин Јован Ковачевић, а кандило, поклон СПКД „Просвјета“ Гацко уручио је предсједник друштва господин Радомир Вучковић.
Ћоровићеве сусрете и 18. међународни научни скуп историчара отворио је замјеник начелника Општине Гацко господин Радојица Антуновић.
Скуп су у име АНУРС поздравили академик Војислав Максимовић и Велемир Авдаловић подпредсједник ГО СПКД „Просвјета“ Источно Сарајево.
У програму је учествовао хор „Св. Новомученик Станко Острошки“, извођачи етно пјесама, глумци и гуслари.
Програм је водила Јелена Аџић, новинарка Радио Гацка.
У раду 18. међународног научног скупа историчара учествовало је 48 учесника. Излагања су одржана 23. и 24. септембра. Прије почетка рада Научног скупа традиционално смо посјетили Спомен собу палим борцима Одбрамбено-отаџбинског рата.
Одржан је по један историјски час у ЈУ СШЦ „Перо Слијепчевић“ Гацко, Манастиру у Данићима и на споменику Жртвама из Другог свјетског рата у Љесковом Дубу.
Историчари су посјетили и РиТЕ Гацко.
У Манастиру Св. Петра Зимоњића представљено је више Просвјетиних издања.
Галерију фотографија са 18. Ћоровићевих сусрета можете погледати овдје.