Ћоровићеви сусрети 2022.
Ћоровићеви сусрети, 24. Научни скуп историчара у Гацку одржан је од 22-25. септембра 2022. године.
22. септембра, у 19 часова у холу КСЦ, а у организацији СПКД „Просвјета“ Гацко, организована је Изложба слика „Руско – српски односи у вријеме Петра Великог“. Изложби је предходио наступ сестара Бојане и Јоване Радмиловић са извођењем пјесама на руском језику. Присутнима се прво обратио предсједника СПКД „Просвјета“ Гацко, а затим је о изложби говорила проф. Милана Бабић из Требиња. Свој првонаграђени рад на Правном факултету у Београду, под називом „Русија у срцу“, прочитао је ученик гимназије Огњен Бошковић. Присутнима се обратио представник амбасаде Руске Федерације Дмитриј Лукашев, а изложбу је отворио овогодишњи добитник награде „Владимир Ћоровић“ – историчар Миладин Милошевић. Изложби су, осим грађана Гацка, присуствовали и историчари и прозни писци, учесници Ћоровићевих сусрета у Гацку и Билећи. Програм је водио проф. Радомир Вучковић.
Такође у сали Дома културе у КСЦ у 20 часова, послије изложбе, организована је свечана Академија у част добитника награде „Владимир Ћоровић“. Свечаност је почела химном Републике Српске и Боже правде, да би затим члан жирија Научног скупа историчара, проф. др Драга Мастиловић, Универзитет у Источном Сарајеву, прочитао одлуку жирија о додјели награде „Владимир Ћоровић“ за животно дјело историчару Миладину Милошевићу. Чланови жирија били су још проф. др Милош Ковић, Универзитет у Београду и проф. др Радмило Пекић, Универзитет у Приштини. Послије читања одлуке и саопштења жирија, повељу и награду додијелио је начелник Општине Гацко др Огњен Милинковић, а награду СПКД „Просвјета“ Гацко, икону Исуса Христа, предсједник СПКД „Просвјета“ Гацко Драгутин Паповић. У знак захвалности својом бесједом се обратио и историчар Миладин Милошевић.
У другом дијелу Академије имали смо прилику присуствовати значајном догађају, потписивању Меморандума о сарадњи општине Гацко и Матице Српске из Новог Сада. Меморандум су потписали др Огњен Милинковић, начелник општине и др Милан Мицић, генерални секретар Матице Српске. Чину потписивања Меморандума претходили су разговори вођени годину дана између др Милана Мицића и проф. Радомира Вучковића, што је Мицић и нагласио у кратком обраћању.
Програм су уљепшали чланови хора Музичке школе „Свети Роман Мелод“ и диригент проф. Бојо Милошевић. Шлаг музичког дијела ове вечери био је наступ народног гуслара Николе Бошковића.
Програм је водила ученица гатачке гимназије Марија Вучић.
23. септембра, учесници 24. Научног скупа историчара положили су цвијеће на споменик погинулим борцима Отаџбинског рата уз присуство свештеника Александра Гајића. Обишли су и спомен собу, запалили свијеће за покој погинулим борцима, уписали се у књигу утисака и од предсједника Борачке организације чули о ратном путу Гатачке бригаде. У Парохијском дому у 09 часова са радом је почео 24. Научни скуп историчара на тему „Српско национално питање у Босни и Херцеговини; Историјски процеси, личности и идеје“. Скупом је руководило трочлано предсједништво: проф. др Драга Мастиловић, проф. др Будимир Алексић и проф. Радомир Вучковић. Скупу су, између осталих, присуствовали и ученици СШЦ „Перо Слијепчевић“ Гацко, чланови Историјске секције. И овај пут, СПКД „Просвјета“ Гацко је успјела да у потпуности заврши Зборник радова за овај скуп. У послијеподневним часовима, посјетили смо РиТЕ Гацко, а у вечерњим часовима присуствовали смо Свечаној Академији у Билећи и додјели награде „Светозар Ћоровић“.
24. септембра, у 09 часова у читаоници Народне библиотеке одржали смо промоцију Љетописа Матице Српске. О Љетопису је говорио генерални секретар Матице Српске др Милан Мицић и главни уредник Љетописа пјесник Ђорђо Сладоје. Матица Српска је Народној библиотеци поклонила 45 књига. У манастиру Светог Петра Зимоњића, у 11 часова, традиционално смо представили „Просвјетина“ издања која поклањамо манастирској библиотеци. Овдје традиционално наилазимо на домаћински пријем од стране мјештана села Данића на челу са Жарком Бољановићем. У 18 часова, у Парохијском дому у Гацку, одржали смо промоцију књиге „Сјећања и виђења“ проф. др Радмила Рончевића. О књизи су говорили: проф. Милош Шуковић, проф. Радомир Вучковић, проф. Алексије Гргур и аутор, проф. др Радмило Рончевић. Промоција књиге познатог љекара и специјалисте из гатачког села Жањевица наишла је на велико одушевљење родбине и публике.
25. септембра, историчари и прозни писци су наставили пут према Фочи и Богословском факултету.