Ћоровићеви сусрети 2018.
На 20. Међународни научни скуп историчара у Гацку, у оквиру Ћоровићевих сусрета, пријавило се преко тридесет учесника, од којих је позвано око 25. Скуп је почео Свечаном Академијом и додјелом награде „Владимир Ћоровић“, по одлуци жирија, добитнику академику проф. др Јованки Калић за животно дјело, као и додјелом Специјалне Повеље „Владимир Ћоровић“ др Милану Мицићу по одлуци ОО СПКД „Просвјета“ за књигу „Американци српски ратни добровољци из САД-а“.
Присутне је, ријечима добродошлице, поздравио предсједник СПКД „Просвјета“ Гацко проф. Радомир Вучковић, истичући велики значај ове манифестације и Научног супа за гацко, Херцеговину, Републику Српску и шире просторе, јер овдје учествују историчари из више земаља, као и са свих српских простора.
Начелник Милан Радмиловић је поздравио присутне и пожелио им добродошлицу, а затим је Ћоровићеве сусрете и Свечану Академију прогласио отвореним.
Својим присуством почастила нас је Њ.Е. Марија Бакоч, генерални конзул Србије у Мостару.
Због спријечености доласка и великих обавеза, писмом нас је поздравио и Њ.Е. Петар Иванцов амбасадор Руске федерације у Сарајеву.
Из АНУРС-а из Бањалуке поздравио нас је предсједник академик Рајко Кузмановић писмом, али и обраћањем члана Академије академика проф. др Војислава Максимовића.
Саопштење и образложење жирија прочитао је члан жирија доц. др Драга Мастиловић за додјелу награде „Владимир Ћоровић“ академику Јованки Калић, а саопштење и образложење одлуке СПКД „Просвјета“ Гацко прочитао је проф. Радомир Вучковић.
Награде и признања уручили су начелник општине Гацко Милан Радмиловић и предсједник СПКД „Просвјета“ Радомир Вучковић.
Награда госпођи Калић биће уручена касније, преко Клуба Гачана у Београду и господина Дејана Мастиловића.
У ревијалном дијелу програма учествовали су хор „Свети новомученик Станко Острошки“ из Никшића, Снежана Спасић извођач традиционалне музике из Ниша и народни гуслар Ненад Ивковић из Гацка.
У петак, 21. септембра, послије полагања вијенца на споменик погинулим борцима Гацка и посјете Спомен соби бораца Отаџбинског рата, у 9:00 часова у сали Парохијског дома почео је 20. Међународни научни скуп историчара на тему Година 1918. код Срба и у српској историографији. Историчари су излагали своје радове уз пажљиво праћење грађана и ученика. Посебно су биле интересантне дискусије и сучељавања различитих мишљења и ставова по питањима везаним за тему скупа.
Историчари су, традиционално, имали и сусрет са ђацима ЈУ СШЦ „Перо Слијепчевић“ Гацко и ученицима историјске секције коју води проф. Драгомир Лажетић.
Историчари су присуствовали и свечаној Академији и додјели награде „Светозар Ћоровић“ у Билећи.
У суботу, 22. септембра, учесници Научног скупа посјетили су страдалну Придворицу, гдје су говорили Ранко Гојковић и Ненад Гојковић, блиски сродници жртава у Придворици.
Већ традиционално, у Данићима и манастиру посвећеном Св. Петру Зимоњићу направили смо промоције више књига „Просвјете“.
- Календар 2016/17 – говорио је Јован Делић и Академик Војислав Максимовић, главни уредник,
- Срби у Црној Гори 1496-1918 – говорили су аутори проф. др Дејан Микавица, проф. др Горан Васин, као и проф. др Мирослав Додеровић у име Српског института из Никшића;
- Приче из Аустрије – говорио је Јован Делић и аутор Војислав Максимовић;
- Српски соколски покрет у Херцеговини – говорили су аутори доц. др Кристина Пантелић Бабић и проф. др Петар Павловић
- Српски речник страних ријечи у физичкој култури (В-Г) – говорили су аутори доц. др Кристина Пантелић Бабић и проф. др Петар Павловић
- 200 година Тешана и Вука, зборник радова – говорио је Божо Тепавчевић
- Говори српски пиши ћирилицом, зборник радова – говорио је Радомир Вучковић
- Нова Зора, часопис – говорио је Радомир Вучковић
По примјерак сваке промовисане књиге поклоњен је манастирској библиотеци, а учесници су посебно задовољни традиционалним гостопримством мјештана Данићана.
Наставак рада и завршетак Ћоровићевих сусрета историчара и писаца био је у недјељу 23. септембра на Богословији у Фочи.
По први пут ове године нисмо имали припремљен Зборник радова са прошлогодишњег Научног скупа.
И ове године, осим општине Гацко, велики допринос у организацији Ћоровићевих сусрета и Научног скупа имали су: РиТЕ Гацко, Антикорозија Гацко, Термоградинг Гацко и МЦП БиХ.
Медијски покровитељи били су: РТРС Бања Лука, Херцег ТВ, Радио Гацко и сајт Oпштине Гацко.